Wiele wynalazków powstało przypadkowo, ale znacznie więcej ze świadomego poszukiwania czegoś, co wydawało się człowiekowi niezbędne, co mogłoby ułatwić życie. Tak było z rajstopami. Kiedy żona Allena Ganta z Karoliny Północnej USA zaszła w ciążę i trudno jej było nosić tradycyjne pończochy, poprosiła męża o pomoc. Zresztą nie tylko kobiety w stanie odmiennym miały z nimi kłopoty. Biografowie królowej Wiktorii (1819-1901) przekazali dość niezwykłą informację o jej współżyciu z księciem Albertem. Mąż jej pomagał wybierać czepki, i… zakładać pończoszki niewielkiej wzrostem (150 cm), za to choć nie pozbawionej wdzięku – otyłej małżonce.
Allen Gant dał jeszcze większy dowód męskiej gotowości przychodzenia z pomocą żonie – zatrudnił pracowników swej firmy do tworzenia projektu wykorzystującego istniejące tzw. reformy czy majtki oraz pończochy, dążąc do połączenia ich. Nowy artykuł nazwano później panti-legs,pantyhose (1959). Zanim produkty te zostały rajstopami, używano jeszcze kilka innych określeń nie zawsze właściwych, często prowadząc na fałszywy trop: rajtki, rajtuzy, leginsy. Kolejne eksperymenty Amerykanina wyeliminowały z nich szew i podbiły świat. Nie tylko żona Ganta była mu wdzięczna, kto wie czy nie w takim samym stopniu słynna aktorka Sally Rand, która wreszcie nie musiała narzekać, że na scenie marznie w nogi. Nawet widzowie z pierwszych rzędów nie zauważyli, że ma na nogach rajstopy, a jej było cieplutko!
Ta część kobiecej bielizny okrywająca nogi i biodra ma współcześnie wiele wzorów, produkowana jest w różnych kolorach, odcieniach z nylonu w połączeniu ze spandeksem, lycry i mikrofibry. Fachowcy dzielą je na majtkowe (z grubszym materiałem na stopach i biodrach) oraz bezmajtkowe, które mogą być bardziej ażurowe, mieć wycięcia na biodrach czy w kroku. Do tych ostatnich zalicza się tzw. kabaretki, nad fasonami których stale projektanci pracują.
Spośród kilku kolekcji rajstop dostępnych w butiku Sisi zatrzymajmy się na produktach przyjemnych dla oczu, wyróżniających się efektami dekoracyjnymi, wzbudzającymi natychmiastowe wrażenie zmysłowe, oddziaływujące na narządy, jak przystało na odzież erotyczną.
Z bogatej linii Cottelli Collection warto zapoznać się z propozycją oznaczoną nr 0230324. Producent określa ją jako rajstopy erotyczne. Bez wątpienia są takimi. Wykonane z czerwonego nylonu, wykończone czarną lamówką, z wycięciami – mocno wpływają na zmysły. Na podobną opinię zasługują ekstrawaganckie projekty wykorzystujące motyw siatek, dziur, wcięć: 2510049, 25100811121.
Veneziana Pizzo Elisa oferuje czarne lub białe koronkowe rajstopy wykonane z szytej koronki z fantazyjnym wzorem. Albo wzorzyste rajstopy kabaretki Domenica z miękkiej lycry.
Również kabaretki znajdziemy w Elegant Moments – 8586. Są w kolorze jaskrowego różu, wykonane ze spandexu.
Projektanci Gatta do rajstop Fifi 16 zastosowali przędzę typu Stretch, osiągając dodatkowe efekty we wzorach.
Kolekcja Leg Avenue odważnie weszła w oszałamiającą kwiecistą kolorystykę (7415), w figury geometryczne składające się z czerni i fioletu (7725), lub po prostu w samą fioletową kratkę (7726).
Warto w tym miejscu przynajmniej nadmienić, że w kolekcjach takich jak Hustler czy Electric Lingerie, Dreamgirl znajdziemy także wiele artykułów typowych dla bielizny erotycznej. Natomiast na zakończenie pragniemy zachęcić do zapoznania się z innymi propozycjami linii Veneziana oraz Leg Avenue , gdzie na pewno niektóre produkty urzekną elegancją i okażą się przydatne na różne okazje. Rajstopy wynaleziono, by ułatwić kobietom życie, ale obecnie znacznie wykroczyły poza granice codziennej użyteczności, stały się jednym z ważnych elementów odzieży i stroju niekoniecznie na co dzień.
Nosicielki rajstop! Pamiętajcie o tym, komu i dlaczego zawdzięczacie ich istnienie i korzystajcie z technicznego sukcesu według swoich potrzeb i możliwości, wzbogacając ich historię. Jesteście w nich inne, niż były wasze pra-prababki w pończochach, wasze nogi nabrały nowego waloru estetycznego.